Opony – co warto o nich wiedzieć?

2016-10-19 09:37:10
Opony to jedyny element, za pomocą którego auto styka się bezpośrednio z podłożem, a co za tym idzie – najważniejszy element wpływający na bezpieczeństwo jazdy, hamowanie i prowadzenie pojazdu. Wyobraźmy sobie powierzchnię wielkości ludzkiej dłoni – taka jest mniej więcej płaszczyzna styku opony z podłożem w aucie osobowym. To naprawdę nieduża powierzchnia, a rolę odgrywa znaczącą, dlatego tak ważne jest, aby opona była dobrze dobrana i posiadała odpowiednią głębokość bieżnika.


Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy, a wraz z nim czas na wymianę ogumienia w naszych pojazdach. Opony – jak buty – powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeśli nie chcemy rezygnować z jazdy samochodem w śnieżnej czy nawet mroźnej aurze, to warto założyć opony z zimowym bieżnikiem. Dlaczego? Po pierwsze, opona zimowa jest bardziej elastyczna – posiada większą ilość krzemionki i nie twardnieje w niskich temperaturach, co bezpośrednio przyczynia się do lepszej przyczepności i trakcji. Po drugie, posiada szersze nacięcia na bieżniku, a co za tym idzie – lepiej odprowadza wodę i lepiej oczyszcza się ze śniegu i błota pośniegowego. Podsumowując, jazda na oponach zimowych podnosi nasze bezpieczeństwo na drodze.


Kiedy najlepiej wymienić opony? Nie ma ściśle określonego terminu, ale warto pamiętać, że zimowe warunki pogodowe to nie tylko drogi pokryte śniegiem i lodem. To także niskie temperatury. Często już w październiku pojawiają się poranne i wieczorne przymrozki, co dla rozważnego kierowcy stanowi sygnał do wymiany opon. Zdecydowanie się na nią w takich warunkach atmosferycznych nie będzie miało większego wpływu na nadmierne zużycie bieżnika, a pozwoli nam zaoszczędzić czas (unikniemy kolejek do warsztatu), kiedy już spadnie śnieg. Zachęcamy więc wszystkich, żeby nie czekać z tym nigdy do ostatniej chwili.


Oczywiście sama wymiana opon to nie wszystko. Bardzo ważny jest również ich stan, dlatego zużycie opon trzeba kontrolować. Zaleca się wymianę ogumienia na nowe, jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm – tylko wówczas opony będą dobrze spełniać swoją rolę (dla porównania – głębokość nowego bieżnika to ok. 8 mm). Ważne jest też, aby opony przynajmniej na jednej osi miały taki sam bieżnik. Najlepiej jednak, jeżeli cały komplet kół jest identyczny.


Wymianę opon warto powierzyć zaufanemu wulkanizatorowi. Polecamy wybierać lokalne warsztaty, gdyż w dłuższej perspektywie czasu nasz wulkanizator pozna historię wymienianych opon, obsłuży nas jako stałego klienta i doradzi w wyborze odpowiedniego ogumienia.


Natomiast w przypadku samego zakupu opon przez internet, chociażby w naszym sklepie www.oponypso.pl, również mogą Państwo liczyć na profesjonalną pomoc ekspertów, którzy nie tylko wyjaśnią kwestię niezrozumiałych parametrów czy etykiet, ale przede wszystkim doradzą, na co zwrócić uwagę, w zależności od sposobu jazdy czy terenu, w którym najczęściej używają Państwo auta.Autor: Dariusz Gwiżdż, menedżer ds. sprzedaży flotowej i rozwoju sieci w firmie Polskie Składy Oponiarskie Sp. z o.o.